Lalapaşa Mah. 1. Kurtderesi Sokak Şehri İskan Konutları A-1 Blok No:1 A/3  Yakutiye / ERZURUM
(442) 2350352
info@solakoglugroup.com

Maden Cimento

cimento

Maden Ocagı Isletmeciligi

Solakoglu Taahhut ve Tic. Ltd. Sti. , kamu kurumları ve ozel sektore yonelik sıva, beton, yol alt yapı ve yol ust yapı malzeme ihtiyacını karsılayabilmek icin kum ocakları, tas ocakları, mıcır ve beton isletme tesislerini kurmus ve isletmektedir.
Kum ocagı isinde tecrube kazanmıs olan firmamız kum ocakları ile paralel tas ocakları, mıcır, krom ve beton isletme tesislerini kurmus ve ulkemizin bircok bolgesinde kamu, ozel sektor icin uretim yapmıs ve hizmet vermistir. 1996 yılında Erzurum baglantı yolunun yapım isine hammadde teminini saglamak icin Erzurum’da tas ocagı ve mıcır isletme tesisleri kuran firmamız hammadde temin isini basarıyla bitirmis ve teslim etmistir.
Bugun Solakoglu Taahhut ve Ticaret Ltd. Sti. olarak Erzurum bolgesinde tas ocagı, beton, krom ve mıcır isletme tesislerini isletmektedir. Yılların vermis oldugu deneyimle her turlu yol, beton hammaddesi agrega uretimi yapılmakla birlikte projeye ozel boyutlardada agrega uretimi yapılmaktadır.
Tesisimizde bulunan hammadde agrega boyutları
*0-3mm tas tozu(kum)
*0-5mm tas tozu (kum)
*5-15mm ince mıcır (1 numara)
*15-25mm kalın mıcır(2 numara)
*12-19mm asfalt mıcırı yıkanmıs elenmis
*19-25mm yıkanmıs elenmis asfalt mıcırı
*25-38 mm kaba mıcır
*25-70 mm Balans
*0-25 mm plentmix malzeme
*0-38 mm alt temel yol malzemesi
*istinat ve duvarlık tas

Cimento

Cimento, ana hammaddeleri kalkerle kil olan ve mineral parcalarını (kum, cakıl, tugla, briket ..vs.) yapıstırmada kullanılan bir malzemedir. Cimentonun bu yapıstırma ozelligini yerine getirebilmesi icin mutlaka suya ihtiyac vardır. Cimento, su ile reaksiyona girerek sertlesen bir baglayıcıdır. Kırılmıs kalker, kil ve gerekiyorsa demir cevheri ve / veya kum katılarak ogutulup toz haline getirilir. Bu malzeme 1.400-1.500°C’de doner fırınlarda pisirilir. Meydana gelen urune “klinker” denir.
Daha sonra klinkere bir miktar alcı tası eklenip (%4-5 oranında) cok ince toz halinde ogutulerek Portland Cimentosu elde edilir. Katkılı cimento uretiminde; klinker ve alcı tası dısında, cimento tipine gore tek veya birkacı bir arada olmak uzere tras, yuksek fırın curufu, ucucu kul, silis dumanı vb. katılır. Cimento bircok beton karısımında hacimce en kucuk yeri isgal eden bilesendir; ancak beton bilesenleri icinde en onemlisidir.En cok kullanılan cimento tipleri Portland Kompoze Cimento, Katkılı Cimento, Curuflu Cimento ve Sulfata Dayanıklı Cimento’dur, bunun dısında ozel amaclar icin Beyaz Portland Cimentosu ve diger bazı tip cimentolar kullanılmaktadır.